20 11

wenecka gondola

Swoim kształtem przypomina smukłą wenecką gondolę leniwie pływającą po wodach laguny. Gondol szwedzkiej marki Klong jest przepięknie wykonanym naczyniem do cięcia i serwowania. Może być także użyta jako oryginalna łopatka do nakładania ciasta. Gondol jest wynikiem połączenia typowego szwedzkiego serwera do ciasta oraz tajskiego noża do krojenia warzyw. Ten, niegdyś jedyny środek transportu w Wenecji, jest po dziś dzień nieodłącznym elementem pejzażu Canal Grande. Od zawsze wyróżniała go oryginalna forma i budowa. I choć łódka robi wrażenie delikatnej, wywrotnej łupinki jest w rzeczywistości – jak Gondol z Klong – niesłychanie stabilna i mocna, a jednocześnie wytworna w linii. Ma przy tym ściśle określony kształt i rozmiar: wysmukła i płaska niczym płaskie dno gondoli doskonale odpowiadają nawigacji na wąskich i niezbyt głębokich kanałach.

Do romantycznej przeprawy potrzeba nam tylko wioseł. Wiosłowanie wymaga od gondoliera specjalnej sprawności. Ma on bowiem do dyspozycji tylko jedno wiosło bez steru, osadzone z prawej strony, którego używa stojąc cały czas na rufie. Projektantka Barbro Berlin proponuje Gondolette – zestaw sześciu widelczyków do ciasta. Widelczyki Gondolette kształtem nawiązują do wioseł, których weneccy gondolierzy używali podczas przepływu łodzią. Ich wykonanie i użyty materiał (stal szlachetna i szczotkowany mosiądz) są spójne z Gondol i tworzą komplet naczyń, który z pewnością zachwyci niejednego.

Projektantka w zakresie kształtów i kolorów czerpie inspiracje z natury. Ale jej przedmioty mają także emocjonalny aspekt. Różne ich elementy są mieszane i często wykazują powiązanie z azjatyckimi akcentami. To połączenie zmysłów i zachłyśnięcie organicznością najsilniej wyraża Gondol. Jest więc Gondol połączeniem emocji i funkcji. Po wyjęciu jej z pudełka czujesz się jakbyś wykonywał japoński rytuał. Gondol ma w sobie zatem coś magicznego i ponadczasowego a Gondolette są jej dopełnieniem.

Niech używanie i serwowanie wytwornych plater Barbro Berlin będzie niczym przejazd gondolą po Canal Grandę lub mniejszych kanałach romantycznej starej Wnecji i dostarczy Wam wielu emocji.

Gondol i Gondolette to idealna para platerów na prezent. Zapakowane w eleganckie pudełka wyściełane atłasem będą przy tym wielopokoleniową pamiątką rodzinną. Design: Barbro Berlin. Źródło photo: Klong, Szwecja.