08 06

czarodzieje wnętrz

Maison Martin Margiela, Maurizio Galante i Tal Lancman wraz z Cerruti Baleri wprowadzają nas w całkowicie nowy, czarodziejski świat tworząc niezwykłe kreacje we wnętrzach.

W codziennym zabieganiu człowiek zapomina o mistyce. Przytłoczeni nadmiarem spraw tzw. niecierpiących zwłoki gubimy czas na rozmyślanie, wyobrażanie, na czarodziejstwo właśnie … Myślę, że każdy z nas ma swoją ciemną stronę i, że w każdym człowieku drzemie potrzeba jej poznawania. Lubimy oglądać horrory, lubimy majestatyczne spacery przy świetle księżyca, czytać mroczne powieści z historią z poprzednich epok w tle. Strach jest częścią naszego istnienia, a jego odkrywanie pobudza nas do życia.

Cerruti Baleri pokazuje nam, że czas na biel się skończył. Mija era na rozświetlone wnętrza, zwiewne zasłony w ilościach niewyobrażalnych, przestronne okna i białe lustrzane posadzki. Margiela kreuje wnętrza ciężkie, wyposażone w imitacje marmuru, welurową tapicerkę, asymetryczne bryły i ciemną kolorystykę.

Spójrzcie na zagłówek tego łóżka. Czyż z jednej strony nie przyprawia o dreszcze, czy nie wygląda jak z krzywego domku, jak znaleziony na strychu, czy w starym zamczysku? Z drugiej jednak to przecież idealny pomysł na ciekawe zaaranżowanie sypialnej przestrzeni. Ten jeden jedyny element wyczarowuje klimat, o którym marzy nie jeden z nas. Nie bójmy się odkrywać w sobie naszych upodobań. Realizujmy marzenia, wyobrażenia ze snów, z mrocznych powieści, budujmy ten świat w naszych wnętrzach. Tu bać się nie ma czego. To swoista zabawa, groteska i fantastyczny świat wyobraźni. Surrealistyczny Telo jest z jednej strony klasycznym tapicerowanym, pikowanym zagłówkiem, z drugiej proces całkowitego przekształcenia i zniekształcenia czyni zeń asymetryczny i ciekawy mebel.

A te marmurowe imitacje? Tylko powierzchownie wydają się chłodnym, porowatym marmurem z Carrary, zimnym wręcz i nieprzyjemnym w dotyku. W efekcie to zabieg iście mistrzowski. Po dotknięciu mebla zdajesz sobie sprawę, że to złudzenie optyczne, a powierzchnia z fotograficznym nadrukiem jest jedwabista w dotyku. To wieloaspektowy, zamierzony proces twórczy. Projektant pokrywa dla nas całe meble miękkim jedwabiem. Kolekcję Luigi XV (Ludwik XV), w skład której wchodzą stylizowane kanapy, krzesła Luigina, fotele i parawany, pokrywa delikatny jedwab z nadrukiem marmuru Carrara, ametystu i malachitu. Cała kolekcja poświęcona jest optycznej iluzji, tkaninie pełnej kawałków marmuru, które pozornie wyglądają bardzo ciężko, ale w rzeczywistości są niezwykle lekkie i miękkie. Cały zabieg zmierza do uwypuklenia obiektu wewnątrz. Zaznaczamy poprzez iluzję, że nie zawsze w pomieszczeniach chodzi o ogólny wygląd. Czasem sytuacja wymaga postawienia na detal.

Zestawienie ostrych kolorów z ciemną barwą w innym puncie gra na korzyść ciekawego wnętrza. Lakierowany mebel na wysoki połysk w kolorze fluorescencyjnej fuksji i czarna wyściółka aksamitu wykorzystana na zasłony, tworzą niecodzienny obraz.

Iluzją czarujemy klimat we wnętrzu nadając mu za każdym razem inną funkcję i zupełnie odmienny charakter. Tu Margiel tworzy z tej samej kolekcji wnętrza formalne i nieformalne, wykwintne salony i sztywne w formie gabinety. Dzięki barwom i ich nietypowemu zestawieniu uzyskujemy efekt nocy i efekt dnia. Sypialnia nabiera znaczenia symbolicznego i staje się gniazdem. W niej podziwiać możemy cuda sztuki użytkowej, przedmioty wzbudzające zachwyt i budzące grozę. Stoliki nocne Easy i Lazy leniwie ustawione przy łóżku udowadniają ich wszechstronne ale i kompaktowe zastosowanie. Całkowicie drewniana konstrukcja przekazuje informację, że aby uzyskać zamierzoną funkcję stosować powinniśmy proste tworzywo. A nudy i kryzysu w produkcji luksusowych mebli unikniemy dzięki poszukiwaniu ciągle nowych, optymistycznych form, rozwojowi, wyborze nowych technologii i metod, niepodważalnej jakości produktów, które, poprzez ich optymizm, glamour lub funkcjonalność, wywoływać będą ciągle nową ekscytację konsumentów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowa kolekcja z Cerruti Baleri dostępna już w HAFART.

Photos copyright by Cerruti Baleri, Mediolan, Włochy