19 11

cobra – hipnotyczna lampa

Autorem tej klasycznej i pięknej lampy jest szwedzka architektka i projektantka Greta Magnusson Grossman (1906-1999). Na jej powstałe z wrażliwości meble i akcesoria zwrócili uwagę nie tylko Greta Garbo, Joan Fontaine i Gracie Allen.  W 1950 roku wygrała Good Design Award i wystawiona została  do stałej ekspozycji w Museum of Modern Art. Także dzisiaj, zaskakująco modernistyczna forma, przyciąga wzrok odbiorców wyczulonych na jakże fascynujące lata 50-te.

Cobra powstała dokładnie w 1950 roku a jej owalny klosz do znudzenia przypomina spłaszczoną głowę jednego z najbardziej jadowitych węży świata. Wężowate, rurowe ramię można wyginać we wszystkich kierunkach, a jej charakterystyczny owalny klosz-kaptur obraca się o 360 stopni. I tak jak Cobra unosi szyję w górę, rozwija kołnierz i hipnotyzuje swoją przyszłą ofiarę, tak Cobra od Grety Grossman hipnotyzuje od lat swoim wdziękiem. To jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że tym razem mamy, na serio, do czynienia z niebezpiecznym płazem… Mnie zahipnotyzowała, a Was?

Dzisiaj, ten oryginalny pomysł, niezmiennie produkowany jest przez duńską markę Gubi. Aluminiowa baza pokryta jest proszkowo farbą w kilku kolorach i obciążona żeliwnym balastem. Cobra dostępna jest w wersji stołowej oraz jako lampa podłogowa w kolorze: antracytowym, czerni i ciepłym szarym.  Polecam  ją wszystkim amatorom skandynawskiej sztuki użytkowej, Panom do pięknych gabinetów, wszystkim do stylowych wnętrz czy nowoczesnych loftów. Wymiary lampy stołowej to H34,5 x W29/16,5 cm. Źródło światła: żarówka 40W/110V/E12. Wymiary lampy podłogowej to H118cm x D67cm. Źródło światła: żarówka 40W/110V/E12. Więcej na: http://hafart.pl/promocje/226/COBRA – WARM GREY/

Szukaj lamp i mebli Gubi tylko w HAFART.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło photo/Copyright by Gubi, Dania.