06 01

cytrynowe latawce

Pomysł na lampy z papieru nie jest już dzisiaj czymś szczególnym. Podobnie sztuka origami znana jest od tysięcy lat. Lecz gdy to połączymy uzyskamy zaskakująco-zadziwiający efekt.

Pomysłodawcą jest dwóch niemieckich projektantów Anja Eder i Michael Roemer. Zaprojektowana przez nich zjawiskowa lampa wisząca Moonjelly realizuje koncepcję projektu, by powstał obiekt rzeźbiarski emitujący światło z organicznych struktur. Moonjelly złożono jak latawiec z długiej listwy ultra cienkiego, uformowanego papieru Shoji-Japanese i delikatnie błyszczącego korpusu. Arkusze Shoji-Japanese papier, znanego również pod nazwą Madoca, wykonane są z włókien naturalnych, takich jak morwa, konopie Manila, do których dodano trochę miazgi drzewnej, sztucznego jedwabiu i foli PET. Powstałe ze złożenia płytkowe ciała przechwytują źródło światła i pozwalają mu swobodnie płynąć w dół.
W zależności od kąta padania światła dziennego, wnikliwe ruchy powietrza w pomieszczeniu, wpadają do formy i zmieniają kolorystykę lampy. Dotykana podmuchami  l a m p a – m e d u z a  jest jak wahadło cały czas w delikatnym ruchu, co czyni zeń animowaną rzeźbę.

Ta innowacyjna koncepcja, świetlny obiekt z fabryki Limpalux, występujący w kolorze białym, cytrynowym, flamingo i granit, w trzech wielkościach klosza: 40, 51 i 60 cm, otrzymał prestiżową nagrodę red dot award: product design 2009 za wysoką jakość wzornictwa.

Wszystkie produkty Limpalux znajdziesz wyłącznie w poznańskiej firmie HAFART.

Copyright photos by Limpalux