06 12

wolno stojące szafy – wieszaki patyki

Moja oferta wieszaków na ubrania jest już prawie pełna. Do najbardziej poszukiwanych ostatnio modeli należą jednak proste wolno stojące wieszaki podłogowe w całości wykonane z drewna. Drewno jako materiał ekologiczny i całkowicie naturalny staje się sprzymierzeńcem człowieka w jego domu. Są funkcjonalne i trwałe, a prosta  ich forma nie wymaga zbytnich zabiegów aranżacyjnych naszych mieszkań. O wyborze modelu i firmy najczęściej decyduje detal.

Mówiąc o detalu mam na myśli kształt, wykończenie drewnianych patyków, charakter wyrzeźbienia uchwytów, czasem obręcz scalającą wieszak i ewentualnie kolor lakieru.

Przyjrzyjmy się czterem modelom, które wybrałam ze swojej bogatej oferty wieszaków.

Duńska firma AddInterior proponuje wieszak COAT zaprojektowany przez Ulrik Nordentoft, który dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym i białym. Tak w zasadzie ten biały to po prostu naturalne drewno. Współpracująca z uzdolnionymi projektantami fabryka tworzy meble zgodne z duchem czasu. Coat przedstawia sobą indywidualność, elastyczność i funkcjonalność w projektowaniu. Łączony z kilku sztuk tworzy ciekawy parawan niczym naturalny las.

Duński wieszak jest odzwierciedleniem dbałości fabryki o dobrą jakość wykonania i najwyższą jakość materiałów. Jako materiał do wykonania wieszaka posłużył popielaty dąb w wersji barwionej na czarno i oliwionej na biało. Nasz Coat wysoki na 165 cm spięto w pasie pierścieniem z anodyzowanego aluminium.

Nazwany wolno stojącą szafą, wieszak MIKADO, projektu Martin Dieterle i Dieter de Haas jest starannym osiągnięciem niemieckiej fabryki FORMvorRAT. Pojedyncze pręty ręcznie szlifowanego na okrągło litego drewna bukowego są rozmieszczone wokół jednej wspólnej osi środkowej.  Spora ilość drewnianych belek połączona jest  w wielu miejscach między sobą za pomocą stalowej linki uchwyconej poprzez ukryte połączania śrub.  Układ gałązek występujących w różnych długościach jest inny dla każdego wyprodukowanego wieszaka. Wysoki na 180 cm Mikado sprzedawany jest w dwóch opcjach: 6 -prętów i 12 -prętów. Wieszak możemy zakupić także w wariancie powierzchni lakierowanej na biało lub czarno.

Japońska projektantka Tomoko Azumi wymyśliła inny produkt dla tej samej funkcjonalności. Jej drewniany, przeplatany pośrodku, krzyżakowy u góry, wieszak-stojak produkowany jest przez znaną włoską fabrykę z Udine – Zilio Aldo.

Wysoki na 162 cm, lekki ale stabilny wieszak TRA, wyprodukowany z wykorzystaniem tradycyjnych technik gięcia parą, zachowuje otwarty kształt elementów. Jego atutem, poza samym wyglądem, jest łatwość składania i rozkładania, a także minimalne wykorzystanie materiału i obniżenie wagi transportu. To pierwszorzędne rozwiązanie dla etycznych konsumentów.

Cerruti Baleri, włoski producent bardzo oryginalnych mebli i dodatków, ma dla nas jeszcze jedną innowacyjną propozycję. Zatem dopełnieniem dotychczasowych stojaków będzie BLOOM, wieszak-kwiat Jeffa Millera. Bloom integruje wyjątkową estetyczność i funkcjonalność. Gdy jest zamknięty, jego średnica zewnętrzna jest zwarta, a jego siła fizyczna ograniczona. To nie bez znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę ciężar jaki zawieszamy. Ale Bloom to przede wszystkim efekt wizualny, wieszak lekki, harmonijny i dynamiczny, określony w formie przez osiem ramion wykonanych z litego drewna i chromowanych metali nieszlachetnych. Bloom obraca się wokół centralnego pnia umożliwiając swobodny dostęp do każdej belki, nawet gdy jest umieszczony w rogu lub przy ścianie. Jak płatki rozkwitającego kwiatu otwiera indywidualnie każde z ramion podczas zawieszania  płaszcza i zamyka, gdy ubranie zostanie usunięte. Kąt otwartych ramion sprawia, że wiszące ubranie wygląda jakby było zawieszone w przestrzeni, dając dodatkowo wrażenie  spadania. Bloom jest  jednak stabilny i elegancki, ale przede wszystkim zaskakujący. Wykonany z naturalnego popielatego dębu lub drewna w kolorze mokka.

Wszystkich wieszaków szukaj w HAFART.

Copyright by AddInterior, Cerruti Baleri, FORMvorRAT, Zilio Aldo