27 11

misy z drewna i jedna misa z betonu

Czym ozdobić umeblowane mieszkanie…. Proponuję na początek, dość sporych rozmiarów i surowy w wyglądzie przedmiot. Niech będzie nim ozdobna misa z kamienia. Ozdobna sama w sobie, bo już kamień i jego kolor zrobią resztę. Wprowadzą do wnętrza i miejsca, w którym ją ustawimy specyficzny industrialny klimat.

Przeglądam swoją ofertę „talerzy ozdobnych” i wybieram na początek  BETON – projekt Studio Betoniu Stefana Schulz z londyńskiej firmy Decode London. Wspaniała, ciężka okrągła misa odlana z betonu i na zewnątrz ręcznie wypolerowana. Na zewnątrz i wewnątrz w kolorze białym, jasnoszarym lub ciemnoszarym.

Dostępna jest w kilku rozmiarach: 40, 60, 80, 120, 140, 160, 180, 340 i 430 mm oraz w dużej wersji 600 mm osiągalnej wyłącznie na zamówienie.

Wyprodukowana całkowicie  w Wielkiej Brytanii betonowa seria ozdobnych mis, pokazuje czystość formy i kontrast w wykończeniu, który był możliwy do osiągnięcia tylko z przemysłowego materiału jakim jak beton.

Wypolerowana i gładka powierzchnia z zewnątrz jest przeciwstawiona matowemu, szorstkiemu w dotyku wnętrzu misy. Każdy kawałek jest wyjątkowy,  a wewnętrzne pęcherzyki powietrza powstają podczas procesu suszenia i efekt ten jest całkowicie losowy. Rzecz całkowicie odlotowa i godna zainteresowania.

Wybieram kolejny obiekt wyglądem przypominający oczko wodne. LAGO to po włosku jezioro i choć ów misa pochodzi z Belgii rzeczywiście analogia do jeziora jest zauważalna. Belgijskie Wildspirit za materiał do tego wyrobu wybrało  lite drewno: naturalną brzozę i brzozę wybarwioną na kolor wenge.

Cudowne Lago o średnicy 450 mm prezentuje się dostojnie we własnym ubraniu, ale gdy wykorzystamy ją na przykład na owoce zalśni pełnym blaskiem. Prosta zrozumiała forma bez zbędnych detali. Misa jest idealnie okrągła u podstawy sprawiając tym samym wrażenie, że pływa. Przy przeniesieniu ciężaru z centrum na jedną ze stron zmieni kąt swojego ustawienia. Wypełniona owocami przypomina oryginalną tacę z owocami, pozostawiona zaś pusta jest niezwykłym, atrakcyjnym obiektem.

Dopełnieniem tej jakże świetnej oferty dekoracyjnej będzie rodzina drewnianych rzeźbionych mis z włoskiej fabryki DMK. Kolekcja wazonów i mis BURNT wykonana została z jednego bloku drewna akacjowego, następnie rzeźbiona i wygładzona ręcznie, a w końcowej fazie suszona w suszarni.  Czarna wersja misy Burnt powstaje w procesie  spalania, w celu osiągnięcia typowych węglowego odcienia czerni. Obie mają 340 mm średnicy.

Ostateczny wybór będzie więc trudny, bo każda ma w sobie to coś. A Was, która najbardziej zachwyciła?

Copyright by Decode London, DMK, Wildspirit