07 08

figury szachowe i pląsające baletnice

Tegoroczna kolekcja stolików kawowych Philippe I jest kontynuacją równie intrygującej kolekcji Marie Antoinette Pop Collection ze znanej włoskiej fabryki.

Casamania z roku 2009. Obie wyszły spod projektu Sama Baron, młodego i bardzo zdolnego designera z Paryża. Klimat jaki proponuje nam Baron jest przynajmniej wart zatrzymania na chwilę, jeśli nie pokuszenia się o zakup jednego z kilkunastu jego projektów.

Kolekcja Philippe I przywodzi na myśl osiemnastowieczny Paryż i romantyczne kolacje w maleńkich francuskich kawiarenkach. Te stylizowane na wiek XVIII stoliki wykonano z drzewa lipowego, powleczono czarnym matowym lakierem, dodano szlachetne drewno orzechowe i trzy rodzaje  szkła do wyboru kładzione na MDF jako wykończenie blatu.

Matowy lakier zastosowany do stolików jest jak wyrafinowany strój, spódnica,  którą podnosi się lekko nad ziemię, aby można dojrzeć pod nią rozpalone namiętnością nagie ciało. Tej zmysłowości został przeciwstawiony ciekawy blat z lustrzanego, przydymianego  lub przezroczystego szkła, jako wykończenie odsłaniające,  czy wręcz odzwierciedlające stylistycznie ów zmysłową  słabość, ale i silne praktyczne korzyści.

Lakierowane drewniane trójnogi stołu, w połączeniu z modnym orzechem, wyglądają jak baletnice delikatnie balansujące na palcach, a ich zgrupowanie, przypomina mi nieco grę w szachy i szachowe figury. I choć pierwotnie takie zestawienie wydaje się mało prawdopodobne, a rodzaj łączonego materiału kontrowersyjny i przesadzony, to w ostatecznym rozrachunku wygląda kobieco, lekko i dostojnie i kojarzy się tylko z klimatycznymi ciepłymi nocami starego Paryża.

Stoliki Philippe I są łatwe do wkomponowania w różne otoczenia, pojedynczo lub w parach. Tchnienie osiemnastowiecznej francuskiej tradycji w nowoczesne wnętrza wydaje się wręcz obowiązkowe. Proponuję ustawić dwa obok siebie, jeden wyższy, drugi niższy, może w dwóch różnych wykończeniach: czarny i biały…. może dwa czarne, będzie wówczas bardziej elegancko… Do wykorzystania mamy trzy modele, w wymiarach według zamieszczonej poniżej specyfikacji, ale opcji tyle na ile starczy nam wyobraźni.

low side table: L/W 42 P/D 42 H 42
tall side table: L/W 39 P/D 39 H 53
café table: L/W 65 P/D 65 H 75

Źródło: Copyright by Casamania