14 05

luksusowe łazienki: umywalki wolno stojące

Na całym świecie znajdziemy nie jedną firmę, która produkuje dziś umywalki wolno stojące. Jednak tylko niektóre prawdziwie zachwycają. Projektanci prześcigają się w pomysłach,  jakby nie było końca wyobraźni. To głównie włoski design kreuje tę rzeczywistość. Jak luksusowo może lub powinno być w łazience pokazuje nam Antonio Lupi. Do grona tych firm, o których nie można zapomnieć należy także I Conci, Neutra, Sanico Porcelanas, Hidra, Falper, ZUCCHETTI.KOS, Ceramica Catalano i Agape.

Umywalka wolno stojąca jest dzisiaj dziełem sztuki – prawdziwą rzeźbą w łazience. I nie ma znaczenia z jakiego tworzywa została wykonana. Ono wpływa jedynie na cenę. Zachwyca jednak wzornictwo i to ono decyduje, że chcemy je mieć w naszych łazienkach.

Do prac przystępuje Ludovica i Roberto Palomba, od lat związani z firmą ZUCCHETTI.KOS. Seria Fareway, wykonana w całości z przypominającego kamień tworzywa Cristalplant, jest zwieńczeniem i ukoronowaniem ich niesamowitej wyobraźni i warsztatu.

Włoski Falper proponuje umywalkę Scoop, która idealnie wpasuje się w styl buduarowy. Idealna do przestrzeni Metropolitan jest  wcieleniem  ewolucji minimalizmu. Jej organiczna forma jest unikalna i natychmiast rozpoznawalna – z awangardy wykończenia i technologii. Elementy Scoop wykonano z Cristalplantu. Możemy wybrać czarny piano lakier, miedź, szary cement, marynarski granat, satynowy niebieski, zakurzoną zieloną kawę lub koralową czerwień, a także wszystkie kolory „soft-touch”, nadając wnętrzu za każdym razem inny charakter. Bo przecież biała zawsze jest piękna… Możliwości kolorystycznych mamy więc tyle, co mieści się kolorów w palecie RAL.

Oczywiście producent nie zapomniał także o tych wszystkich, którzy zapragną umywalkę o bardziej wyrazistym charakterze. W tym przypadku dysponujemy serią George, również projektu Michael Schmidt i tego samego producenta. Umywalka dostępna jest dla nas w dwóch rozmiarach.

Najbardziej zbliżona  do Falpera kształtem będzie eliptyczna umywalka Roto, pochodząca z włoskiej fabryki Agape. Smukła, dostojna, dystyngowana. Jakby z rezerwą… skromnie. Roto zajmie dziś  jednak centralne miejsce w  przestronnym pokoju kąpielowym. Obok niej przyrodnia siostra w letniej sukience….  to kolorowy polietylen.  I obok druga propozycja: marmurowa Lito 2. Wydaje się być  pochylona, zaokrąglona i wcięta. Te rzemieślnicze posunięcia wprawiły ją w ruch i nadały lekkości.

Szanowni Państwo!  A teraz pora na prawdziwy szał! Na piedestały wchodzi Antonio Lupi! Oklaski! Popatrzmy, jak dalece, i z jakim kunsztem, możemy zbudować atmosferę w łazienkach. Aż kręci się w głowie. Trwałe, wyrafinowanie piękne i wyraziste w kolorach umywalki Antonio Lupi, wyłaniają się z kamiennych brył: wapienia Giallo Solare,  Samarcada, czy Apricena; marmuru karraryjskiego, Tekstone, będącego mieszanką akrylowych żywic i kwarcytu; onyksu i Cristalplantu. Antonio Lupi prezentuje wanny o mistrzowskim designie, bo to niekwestionowany mistrz. Mistrz kreowania przestrzeni ekskluzywnych, wyjątkowych i bardzo różnorodnych. Projektują dla niego: Carlo Colombo, Domenico De Palo, Mario Ferrarini, Anne & Patrick Poirier, Ricardo Fattoni, Nevio Tellatin, Jorge Bibiloni.

A zatem przyjrzyjmy im się bliżej…   Mr. Splash, Tunnel i Ninfea – po prostu zachwycające!

Niesamowite umywalki Opium projektu Carlo Colombo przenoszą nas w wymiar ujarzmianej natury. Wykonano je z kamienia Luna, pozostawiając zewnętrzną część umywalki nieobrobioną i prezentując w ten sposób naturalny urok materiału.

Antonio Lupi wyraźnie preferuje elementy wyposażenia łazienki o zdecydowanych rozmiarach. Tym razem jest to umywalka o dość znaczącej nazwie Tender. Wykonana z jednego bloku Cristalplantu urzekać ma właśnie możliwościami materiału i płynącymi z tego walorami estetycznymi.

Kolejny wyjątkowy i odważny pomysł Antonio Lupi i Carlo Colombo to umywalka Barell wykonana z onyxu.  Wystarczy odpowiednio dobrane światło i możemy być świadkiem zupełnie niesamowitych doznań wizualnych – wszystko dzięki właściwościom onyksu. Różnica grubości kamienia skutkuje grą światła między ciemną podstawą, a misą umywalki. Produkt ten dostępny jest również w wersji wykonanej z kamienia Jutta. Mamy także niezwykle efektowne umywalki Xilox, wchodzące w skład kolekcji Materia oraz umywalki Talamo.

Wydaje się jednak, że największy wpływ na sukces firmy ma fakt wierności ustalonym przed laty zasadom: przywiązania do szczegółu, wysokiej jakości i tworzenia produktu „szytego na miarę”.

I żeby nawiasem klamrowym zamknąć najciekawsze modele producenta Antonio Lupi, trzeba by jeszcze wspomnieć o seriach: Acqua, Cupola, Pila i Tuba.

Ciekawe projekty wolno stojących umywalek, dla hiszpańskiej firmy Sanico Porcelanas, stworzyli Waren Nacho Lavenira i Alberto Cienfuegos. Umywalki Swing i Faro dostępne są w szerokiej gamie marmurów i innych kamieni naturalnych.

Głównym wyróżnikiem stylistycznym umywalki Sharp firmy Artceram (projekt: Sandro Meneghello i Marco Paolelli) jest bryła wykreowana z 8 powierzchni w kształcie trójkąta. Dzięki temu całość zyskuje na przestrzenności.

Z kolei kamienne umywalki M 34 oferowane przez firmę Neutra formą przypominają starożytne dzbany. Prostota stylistyczna podkreślona została wielkością umywalek. Projekt: Studio Nespoli & Novara.

Stojąca umywalka z kolekcji Muse producenta Ceramica Catalano, to udany przykład łączenia tradycji i współczesnych trendów, a efektem tego są łagodne, pełne harmonii linie ceramiki projektu Matteo Thun i Antonio Rodrigueza. Umywalka dostępna w następującej kolorystyce: biała, srebrna i czarna.

Naturalne materiały sprawiają, że kolumnowa trójkątna umywalka Nilo z I Conci to coś niezwykłego. Jest coś pierwotnego i prymitywnego w wykorzystaniu kamienia w łazienkach i odnosi się to również do naszej podstawowej potrzeby orzeźwiającego rytuału mycia. Nilo, która nazwę swą bierze z Dorzecza Nilu, zabiera nas z powrotem do mycia w rzece, wśród kamyków i kamieni. Gładkie, okrągłe krawędzie kamienia Samarkanda nadają jej estetyczny urok. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym, I Conci produkuje ambitne, wybiegające w przyszłość produkty. Każdy kawałek jest dziełem sztuki, który ma być doceniany przez wiele lat.

Całość zamyka ergonomiczny kształt umywalek z kolekcji Miss, projektu Marco Paolelli i Sandro Meneghello, firmy Hidra, który nawiązuje do natury, w szczególności zaś jej miękkie, delikatne linie. Miss to nie tylko finezyjna, ale i elegancka forma.

Pamiętajmy zatem, że od nas samych zależy czy nasza łazienka będzie niepowtarzalna….. Kupuj umywalki wolno stojące w hafart.pl