19 04

światło znad Skandynawii

Po zeszłorocznych kwietniowych targach Stockholm Design Week w Sztokholmie,   Agnieszka Jacobson Cielecka w swoim artykule „Przestrzeń po skandynawsku prosta” dla Wysokich Obcasów napisała: „Skandynawskie wzornictwo jest wartością pewną. Wśród zawirowań mód nigdy nie traci rozsądku, praktyczności i urody. Kto szuka porządku, niech jedzie na Targi Meblowe do Sztokholmu. [...] Secto Design i Light Years, które z sukcesem debiutowały dwa lata temu pięknymi lampami Secto, Octo i Victo (Secto) oraz Caravaggio (Light Years), wypuściły w tym roku wersje stojące tych projektów. Już po dwóch latach widać, że te lampy wejdą do kanonu wzornictwa w tym rejonie świata…” I miała rację!

Fińska fabryka Secto Design, nie tylko zyskała szacunek i uznanie w poprzednich latach, ale uznanie to zdobyła także i w tym roku i  to również poza Skandynawią. Lampa Atto została nominowana do Hitguide przez IMM Cologne i znalazła się na wystawie Boulevard of Innovations w hali 10.2. podczas tragów w Kolonii. Tegoroczne targi meblowe w Kolonii, potem w Sztokholmie i w końcu wystawa w pawilonie Finlandia Kirnu podczas World Expo w Shanghaju, uświadamiają nam, iż prostota, bliskość natury  – poprzez zastosowanie naturalnych, ekologicznych materiałów – to cechy oświetlenia jakie coraz częściej pozyskują naszą duszę i ciszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Skandynawii,  ale w świecie,  wśród architektów i, co bardziej znaczące, także wśród polskich klientów.

Projektantem tych naturalnych, delikatnych lamp jest architekt wnętrz Seppo Koho. Dla niego forma jest najważniejszym kryterium przy projektowaniu każdego obiektu. Jego lampy oświetlają pomieszczenia same w sobie. Widz nie powinien być oślepiony światłem. Wręcz przeciwnie, światło powinno delikatnie zachęcać ludzi, by zbliżyć się ku sobie. Lampy Secto Design podkreślają przestrzeń i środowisko, tworząc tym samym klimat i niepowtarzalną atmosferę. Są bardzo skandynawskie we wzornictwie i bardzo proste w formie. Posiadają zarówno certyfikat PEFC, jak i zostały uznane za zgodne z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa wymagane do przyznania oznakowania CE.

Wszystkie lampy z serii, w tym największa z nich Magnum, wykonane są ręcznie z brzozy fińskiej przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Z takiej samej brzozy produkuje się listewki do budowanie modeli samolotów. Ramę lampy wykonano natomiast z malowanej proszkowo stali. Tworzywo: naturalna brzoza lub laminat. Kolor: czarny, biały lub naturalna brzoza. Źródło światła: żarówka E 27, 60W. Zachęcam, podobnie jak i sam producent, do korzystania z energooszczędnych żarówek w kształcie rurek o ciepłym świetle i mocy 20-30W.Zaprojektowane przez Seppo Koho, produkowane przez Secto Design, prezentowane i dystrybuowane w Polsce przez firmę HAFART – autoryzowanego agenta w Polsce.

Źródła (fotografia): Copyright by Secto Design