23 03

Ekscentryczny Karim i świat widziany w różach i bieli

Nazywany Królem Plastiku, Karim Rashid to jeden z bardziej kreatywnych projektantów swojego pokolenia. Ponad trzy tysiące wzorów wdrożonych do produkcji, ponad 300 nagród i wyróżnień, praca w ponad 35 krajach – to wszystko składa się na legendę Karima Rashida jako projektanta. Jego wszechstronność umożliwia mu łączenie pomysłów, materiałów, zachowań i estetyki z różnych stylów, dzięki czemu przekracza granice i poszerza horyzonty konsumentów. Jego wyróżnione projekty to między innymi takie obiekty jak wszechobecny kosz na śmieci Garbo i krzesło Oh dla firmy Umbra, wnętrza restauracji Morimoto w Filadelfii, hotelu Semiramis w Atenach, wystawy dla Deutsche Bank i Audi. Karim Rashid współpracował z klientami, tworząc demokratyczny design dla firm Method i Dirt Devil, meble dla Artemide i Magis Design, tożsamość wizualną marki dla Citibanku i Hyundaia, produkty zaawansowanych technologii dla LaCie i Samsunga, luksusowe produkty dla Veuve Clicquot i Swarovskiego oraz wiele innych projektów. Prace Karima Rashida są częścią 20 stałych ekspozycji, a jego dzieła pokazywane są w galeriach sztuki na całym świecie.

Wielokrotnie nagradzany był nagrodą Red Dot, nagrodą dla dobrego designu Chicago Athenaeum (Chicago Athenaeum Good Design Award), nagrodą I.D. Magazine Annual Design Review oraz nagrodą za doskonałość we wzornictwie przemysłowym IDSA Industrial Design Excellence Award. Otrzymał doktorat honoris causa z Ontario College of Art & Design i Corcoran College of Art & Design.

Największą jak dotąd retrospektywę jego prac zorganizowano w 2008 roku w Instituto Tomie Ohtake, w brazylijskim Sao Paulo. Niedawno Karim Rashid był kuratorem wystawy Totally Rad: Karim Rashid does Radiators dla Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku. Często wykłada gościnnie na uniwersytetach i podczas konferencji, przekazując wiedzę na temat znaczenia designu w codziennym życiu.

Artykuły o Karimie Rashidzie pojawiły się w wielu czasopismach i książkach, między innymi w Time, Financial Times, NY Times, Esquire, GQ. W 2009 roku Rizzoli wydało najnowszą monografię Rashida pt. „Karim Space”, zawierającą 36 projektów wnętrz jego autorstwa. Inne publikacje to przewodnik po życiu „Design Your Self” (Harper Collins, 2006), „Digipop” – cyfrowy przegląd grafiki komputerowej (Taschen, 2005), skondensowane portfolio opublikowane przez Chronicle Books (2004), a także dwie monografie pt. „Evolution” [Ewolucja] (Universe, 2004) I „I Want to Change the World” [Chcę zmienić świat] (Rizzoli, 2001). W wolnym czasie Karim oddaje się swoim pasjom:

miksowaniu muzyki, sztuce, modzie i stara się kreatywnie kształtować każdy aspekt naszego fizycznego krajobrazu. http://www.karimrashid.com/index.html.

Wszystkie prezentowane zdjęcia należą do ich właścicieli.

Prace Karima Rashida są częścią 20 stałych ekspozycji.